• FG BEAUTY GÜZELLİK SALONU

AKNENİN OLUŞUM NEDENLERİ

Güncelleme tarihi: 7 Mar


AKNENİN OLUŞUM NEDENLERİ

1. HORMONAL BOZUKLUKLAR

2. AKNE YAPICI MADDELERLE YAKIN TEMAS

3. YANLIŞ KOZMETİK KULLANIMI

4. ADET DÖNEMLERİ

5. TERLEME

6. İNFLAMASYON(İltihaplanma): Bakteriler akne oluşumuna neden olur.

7. MİKROORGANİZMALARIN ETKİSİ: Yağ foliküllerinde mikroorganizmaların kümeleşmesi akne oluşturur.

8. STRES

9. UV: Sebum miktarının arttırarak komedon oluşturabilir.

10. SEBUM ÜRETİMİ ARTIŞI: Yağ bezleri gelişme çağında cinsel hormonlar tarafından aktive edilirler. Yağ bezleri büyür, sebum üretimi artar. Akne oluşturur.

11. GENETİK FAKTÖRLER: Genetik olarak akneye eğilim olabilir.

12. DİYET: Aknenin seyri ile gıdalar arasında bir ilişki saptanmıştır

13. KANALLARIN KERATİN ARTIKLARIYLA DOLMASI: Akneli ciltlerde keratin üretimi artar. Keratinle birleşen sebum kanalları tıkayıp genişletir. Böylece komedonlar ve millialar oluşur.
14. HAVA KİRLİLİĞİ

15. HASTALIKLAR: Sık sık iltihaplanan bademcikler, karaciğer bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları(kabızlık), uzun süreli ilaç kullanımı akneye neden olabilir.


AKNE ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ


AKNE VULGARİS: Genellikle burunda başlar. Daha sonra alın, yanaklar, omuz, göğüs ve sırtta yayılır. Ilk belirtiler kapalı komedon (millia) şeklinde ve açık renklidir. Daha sonra açılarak ve oksitlenerek komedon şeklini alır. Bunların iltihaplanmasi ile akne oluşumuna neden olur.

AKNE PREAMENSTRUELLE: Adet dönemindeki hormonal değişimler akneye neden olur. Bu dönemde yağ bezlerinin fonksiyonu hızlanır. Bu durum yağ bezlerinin belli hormonlara karşı reaksiyonudur.

AKNE EXCORIEE: Küçük yaşlarda görülen aknenin yanlış yöntemler kullanılarak temizlenmesi sonucunda oluşur. (kirli elin değmesi, dezenfekte edilmemiş aletlerin kullanılması)Onarılamayan izler bırakır.

AKNE CONGLOBATA: Siyah nokta, iltihaplı yağ düğümcükleri ve iltihaplı sivilcelerin birleşerek geniş kitle oluşturur. Akne türlerinin ağır seyredenlerinden biridir. Erkeklerde daha çok rastlanır. Kanlı iltihap içerir ve çok ağrılıdır.

KOZMETİK AKNE: Cilt türüne uygun olmayan ürünlerin kullanımı sonucu gelişen akne türüdür.

MESLEKİ AKNE: Meslek icabı akne oluşumunu hızlandıran maddelere temasla oluşur. (Kömür, tiner, petrol) porların tıkanması sonucu oluşan akne türüdür


En iyi fiyat garantisi kapsamında ihtiyacınız olan hizmetlerimiz için kolayca online teklif alın.


43 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör