• FG BEAUTY GÜZELLİK SALONU

MAKYAJIN TARİHİ

Güncelleme tarihi: 14 May 2020

Sinemanın gösteri sanatları içinde öneminin artması, Televizyon kanallarındaki artış bunların yanı sıra makyajın günlük yaşamda kullanımının artması, sektörde profesyonel makyaj sanatçısı ihtiyacını gündeme getirmiştir. Makyajın öneminin fark edilmesi bu konuda eğitimin önemini de ortaya çıkarmıştır. Makyaj dekor, kostüm ya da aksesuar gibi oyuncunun oyununu direkt etkileyen bir faktördür. Makyajla bir oyuncuyu faklı bir karaktere dönüştürebilir ya da anatomik yüz değişiklilikleri yapabiliriz. 1920'lerden sonra makyaj, aristokratlar dışında halk tarafından da uygulanmaya başlamıştır. 1920'lerin makyajından kaş kalemi ve ruj vazgeçilmez makyaj malzemeleri olmuştur.

1930'lardan sonra kozmetik endüstri haline gelmiştir.
Çok ince çizilmiş kaşlar ve canlı dudaklar tercih edilmiştir

Çok ince çizilmiş kaşlar ve canlı dudaklar tercih edilmiştir. 1930'lardan sonra kozmetik endüstri haline gelmiştir. O yıllarda dergiler hanımları makyaj yapmaları konusunda teşvik edici önerilerde bulunmuşlardır. Takma kirpikler bu tarihlerde kullanılmaya başlanmıştır. Yine ruj ve oje bu tarihlerin en popüler makyaj malzemesi olmuş, makyajlar ise iyice abartılarak koyulaştırılmıştır. 1931 yılında İspanya'da Laurendor isimli bir firma Stage Line Makyaj ürünlerinin üretimine ve başlayarak makyajda bir çığır açmıştır.

1960 lı Yıllar
kaş kalemi ve ruj vazgeçilmez makyaj malzemeleri

Tek renk olarak kullanılan beyaz pudraya pembe ve kahve tonlar katarak o güne kadar hayal bile edilmemiş bir ten rengi elde edilmiştir. 1950'lerde bronz renk popülarite kazanmış ve koyu tene uygun soluk rujlar kullanılmaya başlanmıştır. 60'larda koyu makyajı moda olmuştur. 60’lardan sonra kozmetik sektörü daha da gelişmiştir. 60’lardan 2000’li yıllara kadar kozmetik sektörü sürekli yükselerek büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Tamamen profesyonel, kullanımı kolay, cilde zarar vermeyen ürünlerin üretilmesi ve firmaların birbirleri ile rekabet halinde olması kadınların her geçen gün daha kaliteli ürünlere sahip olmasını sağlamaktadır.

Hayal Ettiğiniz Pürüzsüz Görünümü Ertelemeyin!