• FG BEAUTY GÜZELLİK SALONU

Tırnak Mantarı Ev Tedavileri


TIRNAK MANTARI NASIL ANLAŞILIR?


Tırnak mantarı en sık ayak tırnaklarında ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise bazı ayakkabıların mantar oluşumuna yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, el tırnaklarında da mantar oluşabilir. Tırnak mantarının belirtileri şunlardır:

Kalınlaşmış tırnaklar


Tırnakta renk değişimi

Soyulmuş veya hassas tırnaklar

Hoş olmayan tırnak kokusu

Tırnakta kırılma veya çatlama

Mantarı yok etmek ve tırnakları güçlendirmek için evde deneyebileceğiniz ipuçları

Bazı ev tedavilerini kullanmanız, mantarın zayıflatıcı etkisini ortadan kaldırarak tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Mantar karşıtı bileşenler, mantarın büyümesini engellemek için mikroorganizmalarla da savaşırlar.


TIRNAK MANTARI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Aşağıdaki alışkanlıklar tırnak mantarını, tekrarlanan mantar enfeksiyonlarını ya da ayak mantarını önlemeye yardımcı olabilir:

Elleri ve ayakları düzenli olarak yıkamak: Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Yıkadıktan sonra tırnaklarınızı nemlendirin.

Tırnakları düz bir şekilde kesmek: Tırnakları kestikten sonra kenarları bir törpü ile düzeltin ve kalınlaşmış alanları inceltin. Her kullanımdan sonra tırnak makası ile törpünüzü dezenfekte edin.

Ayağın terlemesini engellemek: Ter emici çorap giyin ya da mümkünse yedek çorap taşıyarak çoraplarınızı değiştirin. Nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçin.

Ortak alanlara dikkat etmek: Havuz alanlarında ve soyunma odalarında terlik giyin. Her müşteri için sterilize manikür aletleri kullanan bir tırnak salonu seçin.

Kullandığınız ürünlere dikkat etmek: Tırnak cilası, oje ve yapay tırnaklar kullanmaktan kaçının

***Evde uygulayabileceğimiz tedavi yöntemleri.***

1. ELMA SİRKESİ:Geleneksel elma sirkesi, bu tür enfeksiyonları üreten mantarlarla savaşmak için en iyi müttefiklerden biridir. İçinde bulunan organik asitler, mantarın büyümesi için gereken koşulları değiştirir. Böylece, tırnak yüzeyinde bu rahatsızlığın neden olabileceği zararları durdurmuş olur.

UYGULANIŞI

Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve etkilenen tırnağınıza uygulayın.

Bir bandajla pamuğu tırnağınıza sabitleyin ve bütün gece bu şekilde bırakın.